O‘zbekiston va Tojikiston chegara hududlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlashni kuchaytirishga e’tibor qaratdi
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi yangi agrar muloqot chegara hududlarida qayta ishlash, urug‘chilik va ilmiy hamkorlikni yuqori qo‘shimcha qiymatga olib boruvchi yo‘l sifatida ko‘rsatdi.
Toshkent, Oʻzbekiston (UzDaily.uz) — Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov Tojikiston qishloq xoʻjaligi vaziri Qurbon Hakimzoda bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama qishloq xoʻjaligi hamkorligining hozirgi holati va uni yanada rivojlantirish yoʻllarini batafsil muhokama qilishdi.
Qoʻshma loyihalarni kengaytirish va mamlakatlar oʻrtasida amaliy hamkorlikni mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Vazirlar chegara hududlarida, jumladan, meva-sabzavot, don, dukkakli va moyli ekinlar sanoatida qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlashni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishdi. Shuningdek, ular zamonaviy urugʻchilik tizimlarini joriy etish va ilmiy tadqiqotlarni keng qoʻllash masalalarini ham muhokama qilishdi.
Tomonlar tajriba almashishni faollashtirish, ilmiy hamkorlikni rivojlantirish va qishloq xoʻjaligi ishlab chiqarish samaradorligini oshirish hamda Oʻzbekiston va Tojikiston oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli munosabatlarni mustahkamlash uchun ilgʻor texnologiyalarni joriy etishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Таджикистан делают ставку на развитие переработки сельхозпродукции в приграничных районах
Свежие переговоры Узбекистана и Таджикистана по агросектору акцентировали переработку в приграничных районах, семеноводство и научное сотрудничество как путь к более высокой добавленной стоимости.
Ташкент, Узбекистан (UzDaily.uz) — Министр сельского хозяйства Узбекистана Иброхим Абдурахмонов провел переговоры с министром сельского хозяйства Таджикистана Курбоном Хакимзода.
В ходе встречи стороны подробно обсудили текущее состояние двустороннего аграрного сотрудничества и пути его дальнейшего развития.
Особое внимание было уделено расширению совместных проектов и укреплению практического взаимодействия между странами.
Министры рассмотрели перспективы развития переработки сельскохозяйственной продукции в приграничных регионах, включая плодоовощную, зерновую, зернобобовую и масличную отрасли. Также обсуждались внедрение современных систем семеноводства и широкое применение научных разработок на практике.
Стороны договорились активизировать обмен опытом, развивать научное сотрудничество и внедрять передовые технологии с целью повышения эффективности сельскохозяйственного производства и укрепления взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и Таджикистаном.